Ocean czasu - chcemy czy nie - zawsze zwraca nam to, co w nim kiedyś pogrzebaliśmy
Drzeworyt autorski - Stanisław Raczyński - sygnowany
Oferuję oryginalny autorski drzeworyt uznanego artysty Stanisława Raczyńskiego. Barbakan - Brama Floriańska. Wymiar 22 cm x 17 cm. Sygnatura autorska absolutnie autentyczna ołówkiem. Lit. M. Grońska "Grafika w książce, tece i albumie" Wrocław 1994, poz. 464. Dla miłośników Cracovianów.
Link: olx.pl/oferta/CID767-IDdlWEW.html
Stefan Mrożewski - drzeworyt autorski oryginał!
Oferuję rzecz dość rzadką. Autentyczny autorski drzeworyt Stefana Mrożewskiego z roku 1937. Odbijany z oryginalnych klocków rytowanych mistrzowską ręką Mrożewskiego. Rozmiar drzeworytu: 8 cm x 13cm. Górna półka polskiego drzeworytu międzywojennego. Stefan Mrożewski - artysta grafik, ilustrator książek, malarz. Studiował w wieczorowej Szkole Rysunku Jerzego Lehmana w Łodzi, Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku Ludwiki i Wilhelma Mehofferów w Krakowie i w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie był uczniem Władysława Skoczylasa. Członek Stowarzyszenia Artystów Grafików „Ryt" i Związku Polskich Artystów Grafików. Do 1952 r. uprawiał głównie drzeworyt i rysunek, potem także malarstwo witrażowe i ścienne, pastele, ceramikę. Większość życia spędził za granicą: Francja, Holandia, Anglia, Walia, Włochy, Stany Zjednoczone. Zilustrował ponad pięćdziesiąt dzieł literatury pięknej. Wśród autorów należy wymienić Dantego, Mickiewicza, Joinville'a, Dostojewskiego, Villona, Cervantesa, Sienkiewicza, Coleridge'a, von Eschenbacha; ilustrował także teksty biblijne i sceny z mitologii greckiej. Dorobek Mrożewskiego jest niezwykle bogaty. Artysta stworzył całkowicie własny, niepowtarzalny styl. Jego twórczość cechuje różnorodność formy i treści, dynamizm, wrażliwość, niezwykła wyobraźnia. Faktura prac oparta jest na mistrzowskim zróżnicowaniu cięć rylca wielorzędowego i igły drzeworytniczej, dającym wrażenie przeplatania się aksamitnej czerni i srebrzystej szarości. Ulubionym tematem artysty są wątki religijne, baśniowe, średniowieczne, sceny rodzajowe, tak miejskie jak i wiejskie, kwiaty. Wśród współczesnych mu drzeworytników był właściwie jedynym portrecistą. Wykonał także wiele ekslibrisów i życzeń świątecznych.
Link: olx.pl/oferta/CID767-IDei2Zf.html
Władysław Skoczylas - oryginalny autorski drzeworyt - 1923
Oferuję wielbicielom sztuki drzeworytniczej Władysława Skoczylasa Jego oryginalny autorski drzeworyt z roku 1923. Ten oryginalny drzeworyt ilustrował pracę „Klasztor i kobieta”. Wymiar 12 cm x 15 cm. Do dziś wyczuwalne tłoczenie oryginalnego klocka. Skoczylas Władysław (1883–1934): grafik drzeworytnik, malarz, jeden z najważniejszych artystów okresu międzywojennego, twórca nowoczesnego drzeworytnictwa w Polsce; studiował w krakowskiej ASP, a także w Paryżu i Lipsku; do 1918 mieszkał w Zakopanem, uczył rysunku w Szkole Przemysłu Drzewnego; później pracował w Warszawie, od 1918 był profesorem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, od 1922 profesorem w Szkole Sztuk Pięknych; był współzałożycielem i członkiem ugrupowania Formistów, Rytmu, współorganizował Instytut Propagandy Sztuki; wielokrotnie wystawiał swe prace na ekspozycjach w kraju i za granicą, m.in. Helsinkach, Brukseli, we Florencji, w Wiedniu, Londynie, Tokio, Chicago, Wenecji, Buenos Aires; w 1925 otrzymał Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, w 1928 zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Amsterdamie; realizował kompozycje religijne, sceny rodzajowe (Owocobranie, ok. 1925), głównie o tematyce góralskiej (Teka zbójnicka, 1920), widoki architektoniczne (cykl Stara Warszawa, 1930), pejzaże (Spichrze w Kazimierzu, 1925), portrety (Dama w kapeluszu, 1910); w twórczości zwracał uwagę głównie na problem spokojnej, stonowanej formy, odznaczającej się pewną dekoracyjnością i wykwintnością; oprócz drzeworytu, uprawiał akwafortę, akwatintę, suchą igłę, miedzioryt i litografię, malował akwarele przedstawiające postaci kobiet wiejskich i widoki małych miasteczek.
Link: olx.pl/oferta/CID767-IDei57j.html